Ar Bilişim
Stark makalesinde Sosyal Sorumluluğu nasıl tanımlamıştır?

Sosyal Sorumluluk,  işletmeyi etkileyen yasal, teknolojik ve ekonomik güçlerin yanında sosyal sistem faktörlerinin de önceden tahmin edilmesi ve uyum sağlanması sürecidir.

Kaynak: Stark Andrew (1993), “What’s the Matter  With Business Ethics?”,  Harvard Business Review,  Volume 71, No.3

....
....
Achenbaum W. Andrew’e göre sosyal sorumluluk

Sosyal Sorumluluk; işletmelerin üretimden tüketime kadar olan bütün aşamalardaki faaliyetleri esnasında topluma zararlı faaliyetler açısından işletmeyi sınırlayan, toplumun refahına katkıda bulunmaya zorlayan ve bunu öngören politikalar, prosedürler ve eylemleri benimsemesidir.

Kaynak: Achenbaum W. Andrew(1986), Social Security, Cambridge University Press, London

....
....
Sosyal sorumluluk terimi ilk kez hangi kitapta yer almıştır?

Sosyal sorumluluk terimi ilk kez 1953’te yayımlanan Bowen’in “İşadamlarının Sosyal

Sorumlulukları” (Social Responsibilities of the Businessman) adlı kitabında, kurumsallaşmıştır. Bowen bu kitabında iş adamlarının sosyal sorumluluklarının, toplum değerleri yönünde karar almak olduğunu vurgulamıştır. 

.....
.....
Sosyal sorumluluk kavramı ilk kez hangi derste yer almıştır?

KSS bugünkü anlamdaki uygulamalarının gelişimi ise özellikle ABD kaynaklı olarak devam etmiştir. Sosyal sorumluluk kavramının ilk kez yer aldığı ders, 1890’ların sonunda “ticaret etiği” dersi California Üniversitesinde okutulmaya başlamıştır.

.....
.....
Kurumsal Sosyal Sorumluluk kavramı ile ilgili yazılan ilk bilimsel makaleyi kim yazmıştır?

Kurumsal Sosyal Sorumluluk kavramı ile ilgili yazılan ilk bilimsel makale, “Amarican Journal of Sciology” dergisinin 1895 yılında yayınlanan ilk sayısında ABD’li Albion  W. Small tarafından yazılmıştır.

....
....
Sosyal Sorumluluk kavramı göstergelerine ilk kez ne zaman rastlanmıştır?

Sosyal Sorumluluk kavramı göstergelerine ilk kez M.Ö. rastlanmıştır.

  • Sümer tabletlerinde işçi haklarından bahsedilmiştir. 
  • MÖ. 1800’lerde Hamurabi Kralı  Babil’de ticarette tarafların sorumluluklarına yer vermiştir.
  • MÖ. 4. Yüzyılda ise Aristo’nun etik çalışması yaptığı ve iş etiği kavramından söz ettiği bilinmektedir.
.....
.....
“Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” projemiz, Pakistan’da uygulanmaya başladı.

Çevreci kahramanlarımız Kaşif ve Yaprak Arı'nın maceraları  ve "geri dönüşüm seti" uygulaması Türkiye’de devam ederken, Pakistan okullarında da  eğitimlerbaşladı.

22 MAY 2013
22 MAY 2013
ÇEVKO - Dönüşüm İyi Gelecek Kampanyası Kamu Spotu Çekimleri

"Dönüşüm İyi Gelecek" kampanyasının 2. dönemi başlıyor!

Kamuoyunu geri dönüşüm ve çevre konusunda bilinçlendirmek için düzenlenen "Dönüşüm İyi Gelecek" kampanyası ile geçtiğimiz sene olduğu gibi bu yıl da farklı mecralarda mümkün olduğu kadar fazla kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu amaçla hazırladığımız kamu spotunun çekimleri tüm hızıyla devam ediyor. Bugüne kadar kampanyamıza destek olan tüm ünlü isimlere teşekkür ederiz.

20 MAY 2013
20 MAY 2013
TETRA PAK - Sağlık için Sağlıklı Süt için Kampanyası Ş.Urfa'da Başladı

Sağlıklı süt tüketiminin önemi ve açık sütün sağlık açısından yarattığı tehlikeler konusunda toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla yürüttüğümüz kampanyamızın 89. seminerini Ş.Urfa'da DSİ Konferans Salonu'nda gerçekleştirdik.

07 MAY 2013
07 MAY 2013
TETRA PAK - Küçük Şeyler Doğayı Yeniler Kampanyası

Çocuklarımıza doğal ve yenilenebilir kaynakların kullanımı ve geri dönüşümün önemini ve "küçük şeyler" yaparak doğanın korunmasına nasıl katkı sağlayacaklarını anlattığımız kampanyamızda sınıf eğitimlerimiz, çevreci kahramanlarımız Kaşif ve Yaprak Arı'nın katılımı ve "geri dönüşüm seti" uygulamasıyla renkleniyor

2 ŞUB 2013
2 ŞUB 2013
P&G - Sağlık Ağızda Başlar Kampanyası Sınıf Eğitimleri

Çocuklarımıza ağız ve diş sağlığının önemini anlatmak ve düzenli diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak amacıyla başlattığımız kampanyamızda diş dostu sincabımız "Zıp Zıp"la, bu dönem sınıf eğitimlerini başarıyla tamamladık.

14 NİS 2013
14 NİS 2013
P&G - Sağlık Ağızda Başlar Kampanyası TÜSSİDE Bilgilendirme Toplantısı

Kampanyamızın yeni döneminde bilgilendirme toplantısını, kampanyanın gerçekleştirileceği 13 ilin İl Milli Eğitim Md. Yrd. ve/veya Şube Müdürü, Proje Sorumlusu ve Eğitim Denetmen Başkan ve/veya Başkan Yardımcılarının ve Bakanlık yetkililerinin katılımıyla Gebze TÜBİTAK, TÜSSİDE Tesisleri'nde gerçekleştirdik.

Akademik danışmanlarımızın sunumları ve TÜSSİDE eğitmenlerinin özel eğitim programlarıyla farklılaşan bir toplantıyı daha güzel anılarla geride bıraktık. 

10 EKiM 2012
10 EKiM 2012